Aluevaalit 2022

Tammikuun 23. päivä on aluevaalien varsinainen vaalipäivä. Oulun vaalipiirissä valitaan tuolloin valtuutetut kahdelle eri hyvinvointialueelle: Kainuuseen ja Pohjois-Pohjanmaalle.

Tällä hetkellä SDP on nimennyt Kainuuseen 32 ehdokasta ja Pohjois-Pohjanmaalle 92 ehdokasta. Lisää ehdokkaita nimetään vielä ennen listojen jättämistä

Tämän astiset ehdokkaat ovat:

KAINUU

(Hyrynsalmi 5 ehdokasta, Kajaani: 20, Kuhmo: 3, Sotkamo: 3, Suomussalmi 1)

Aaltonen Keijo, Kajaani
Bäckman Markku, sit., Hyrynsalmi
Haataja Atte, Kajaani
Hankkila Juha, sit., Hyrynsalmi
Hekkala Heikki, Kajaani
Huotari Patrik, Kajaani
Kangasharju Marjo, Kajaani
Kemppainen Kari, Kajaani
Kemppainen Markku, Sotkamo
Kinnula Susanna, sit., Sotkamo
Kuusela Raimo, Hyrynsalmi
Kuvaja Outi, sit. Hyrynsalmi
Kyllönen Tiina, Kajaani
Laine Jenni, Paltamo
Lappalainen Risto, sit., Kajaani
Leinonen Niilo, Kajaani
Ohtonen Helena, Kajaani
Oikarinen Markku, Kajaani
Piippo Esko, Kajaani
Piirainen Raimo, Kajaani
Pikkarainen Ensio, Kuhmo
Rossi-Määttä Tuula, Sotkamo
Räsänen Marjut, sit, Kajaani
Seppälä Kari, Kajaani
Seppänen Riikka, Kuhmo
Seppänen Risto, Suomussalmi
Tervamäki Aimo, Kuhmo
Tolonen Jussi, Hyrynsalmi
Tuominen Tommi, Kajaani
Tuulenkari Kari, Kajaani
Törrö Leena, Kajaani
Valovaara Rainer, Kajaani
Väisänen Minna, sit., Kajaani

POHJOIS-POHJANMAA

(Haapavesi 1 ehdokasta, Haapajärvi: 1, Hailuoto: 1, Ii 1, Kempele: 6, Kuusamo: 2, Lumijoki: 1, Liminka: 1, Muhos: 2, Nivala: 1, Oulu: 55, Oulainen: 1, Pudasjärvi: 3, Pyhäjärvi: 2, Pyhäntä 1, Raahe: 4, Sievi: 1, Siikajoki: 1, Taivalkoski: 2, Tyrnävä: 1, Utajärvi: 1, Ylivieska: 3)

Ahl Kristina, Oulu
Ahlholm Jani, Nivala                    
Aho Jari, Oulu                          
Ala-Aho Tuula, Oulu               
Alasalmi Asko, Kempele
Eskola Annemari, Oulu  
Frondelius Tapio, Oulu       
Gathogo Joseph, Oulu
Haapaniemi Jarmo, Kempele
Hackzell Tarja, Kempele      
Harju Yrjö, Oulu                       
Hautamäki Jaana, Raahe     
Heiskanen Miina-Anniina, Oulu
Heiskanen Sonja, Oulu          
Hietala Heli, Taivalkoski
Hiltunen Pia, Oulu                   
Hokkanen Inka, Kuusamo
Holtinkoski Jukka, Oulu       
Huuhtanen Minna, Utajärvi
Huuki Jaakko, Oulu 
Huovinen Juuso, Oulu           
Iivonen Päivi, Sievi                      
Junttila Sisko, Oulu               
Junttila Tiina, Ylivieska
Jurmu Pekka, Pudasjärvi        
Karppinen Pasi, Oulu             
Keskitalo Joonas, Taivalkoski
Ketola Markku Hailuoto        
Kivimäki Pasi, Oulu
Kokko Satu, Tyrnävä
Kouva Sanna, Kempele
Kuopus Tiina, Pudasjärvi
Kymäläinen Riitta, Oulu
Kähkönen Taija, Oulu
Kärkkäinen Mari, Oulu
Laine Sanna, Kempele  
Lamppu Jouni, Oulu        
Laukka Pasi, Oulu
Lehtinen Taru, Oulu
Lehtonen Heidi, Ylivieska
Lievetmursu Aira, Oulu
Loukkola Otto, Oulu
Markkanen Jarmo, Muhos   
Mattila Marika, Oulu               
Meriläinen Joni, Oulu
Miettunen Ville, Kempele
Mohamed Ibrahim, Oulu
Mäki Maire, Oulu
Mäkisalo Aila, Siikajoki       
Männikkö Jari, Oulainen  
Nahkanen Jari, Haapajärvi
Niemimäki Janne-Pekka, Oulu  
Niiranen Tiina, Oulu           
Nissinen Tomi, Oulu
Närhi Tarja, Oulu    
Okkonen Tuula, Oulu
Pennanen Reijo, Pyhäjärvi  
Pellikka Sami, sit, Pyhäntä
Perkiö Pasi, Muhos                
Pietilä Mika, Oulu
Pikkuaho Kimmo, Oulu
Pohjanvesi Tapio, Pudasjärvi                        
Pollari Maijaliisa, Oulu   
Polso Päivi, Oulu        
Purkunen Helena, Oulu         
Päätalo Kaisa, Oulu                
Reinikainen Heikki, Oulu
Rojola Mika, Oulu
Ronkainen Tanja, Kuusamo
Rutanen Ismo, Ylivieska                    
Rytivaara Martti, Oulu
Ryyti Jouni, Haapavesi           
Saarela Pia, Oulu       
Saari Jari, Oulu              
Saarinen Vesa, Oulu              
Salmela Marko, Raahe          
Salminen Minnamaria, Oulu
Sirviö Ari-Pekka, Oulu
Sirviö Pirjo, Oulu 
Säkkinen Risto, Ii   
Toivola Ari, Oulu                 
Torro Kaarina, Oulu                
Torssonen Asko, Pyhäjärvi 
Tuomainen Heli, Oulu
Tuppurainen Tytti, Oulu            
Törmi Paavo, Raahe
Uhre Johanna, Lumijoki
Valkola Mirkku, Oulu          
Valle Keijo, Oulu                      
Valtanen Pirkko, Raahe
Väätäjä Ulla, Liminka            
Örling Risto, Oulu